İşin İnceliklerini Sadece Ustası Bilir

Kör, topal, kendi çabalarımla elektroniği öğrenmeye çalışırken, bunun pek verimli olmadığını anladım. Eğer bir sahada temelleriniz varsa, yeni bir şeyler öğrenmek kolay. Lakin konu ile alakanız yoksa, sıfırdan bir şeyler öğrenmeye çalışmanız, her zaman kafanızı duvara vurarak, motivasyon kaybetmenize neden olur. Benim içinde bulunduğum durum bu. Bu durumu değiştirmenin tek yolu, bir bilene sormaktır dedim ve online elektronik dersleri almaya başladım.

Bir işin inceliklerini sadece o işin ustası bilebilir. Yazımın başlığı bu. Bu sonuca düz mantıkla varmak kolay. Bir de yaşayarak anlamak var. Bir örnek vereyim.

Elimizde 24 volt ile çalışabilen ve 0.4 amper akım ile yanan bir lamba olsun. Bu lambayı 230 volt ile çalıştırabilir miyiz? Bir düzenek kurmadan bu mümkün değil, yani alıp lambayı 230 volta bağlarsak, lamba bozulur. Ama 230 voltluk gerilimi 24 volta düşürebilirsek, o zaman lambayı 230 voltluk düzende çalıştırabiliriz. Yapmamız gereken tek şey, fazlalık olan 206 voltu yok etmek. Bunu örneğin bir direnç kullanarak yapabiliriz. Bu direncin büyüklüğü ne olmalı, şimdi onu hesaplayalım:

U = Gerilim
I = Akım
R = Direnç

U = R x I

Yok etmek istediğimiz gerilim miktarı 206 volt, lambanın ihtiyaç duyduğu akım ise 0.4 amper. Bu durumda direnç büyüklüğü şöyle olmalıdır:

206 = R x 0,4
R = 206 / 0.4 = 515 ohm

515 ohm değerine sahip bir direnç 206 voltu ısıya dönüştürebilecek kabiliyetteymiş demek ki. Elektronik ile ugraşanlar, aşağıdaki resimde yer alan dirençleri tanırlar.

widerstaende

Ben de arasıra kurduğum devrelerde kullanıyorum. Eğer böyle bir direnci 206 voltu eritmek için kullanırsanız, şansınız varsa sadece hayal kırıklığına ugrarsınız, şansınız yoksa, eliniz, oranız, buranız yanar, çünkü bu direnç sadece 0.5 watt güce dayanabilir. Benim dirençler hakkında bilmediğim parametre de buydu. Şimdi 206 voltu bu direnç ile götürmenin neden mümkün olmadığını inceleyelim. Bunun için ne kadar bir gücün söz konusu olduğunu tespit etmemiz gerekiyor.

P = Güç
U = Gerilim
I = Akım

P = U x I

Hesaplayalım:

P = 206 x 0.4 = 82,4 watt.

Evet, 206 voltu yok etme işlemi esnasında oluşan güç tam, tamına 82.4 watt. Oturma odanızdaki lambada 80 ya da 100 wattır. Sadece bir kıyas yapabilmeniz için söylüyorum. 82.4 wattı 515 ohm gücünde ama 0,5 watt kaldıran bir dirence verdiğinizde, nasıl bir sonuç alabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ortalığı çok kısa zamanda duman kaplar. Denemeyin bence 🙂

Direncin sahip olması gereken ohm değeri 515 lakin kaldırdığı güç 80-85 watt civarında olması gerekiyor. Böyle bir direnci aşağıdaki resimde görmektesiniz:

widerstaende2

İlk dirençle aradaki farkı görebiliyor musunuz? Birisi karınca boyunda, digeri ele sığmayan bir metal parçası. Birisi 10 kuruş, diğeri 30 lira.

Ben bu bilgiyi belki bir kitapta okudum ya da okurdum, belki deneme, yanılma yöntemiyle keşfederdim. Her ikisi de benim için zahmetli bir öğrenim süreci olurdu. Anlayıp, anlayamayacagımın garantisi de olmazdı. Bu yüzden diyorum ki: bir noktadan başka bir noktaya gitmenin en kısa yolu bir ustayı ziyaret etmekten geçiyormuş. İşin inceliklerini sadece ustası bilebilir.


EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

8,416 toplam, 3 bugün içinde gösterim

Elektronik kategorisindeki diğer yazılar:

Share Button
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 değerlendirme, ortalama: 5, toplam oy 5)
Loading ... Loading ...

İşin İnceliklerini Sadece Ustası Bilir” üzerine 1 düşünce

  1. Merhaba Özcan Hocam, öncelikle çok güzel bir paylaşım ve tespitte bulunmuşsunuz. Aslında tam anlamıyla içinde bulunduğum hali anlatmışsınız 🙂 Bilgisayar Müh. 2. sınıf öğrencisi olarak aşırı derecede donanıma ilgi duymakla beraber çok tecrübesiz ve bilgisiz biriyim. İnternetten videolar dökümanlar takip ediyorum sürekli olarak. Sizin de tecrübe ettiğiniz gibi çok verimsiz ve yorucu hatta uzun zaman alıyor. Halen bölümdeki derslerle yetiniyorum, tavsiyeleriniz varsa onlara da değer veriyorum 🙂

Yoruma kapalı.