Neden Mikrodevre.com?

Merhaba.

Yeni bir blogun doğuşuna şahit oluyorsunuz. İsmim Özcan Acar. Burada elektronik, mikro denetleyiciler ve mikro işlemciler hakkında öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Asıl mesleğim programcılık. Son on beş yıldır serbest (freelance) Java programcısı olarak çalışıyorum. Bu konudaki tecrübelerimi KurumsalJava.com‘da paylaşmaya çalışıyorum.

Elektroniğe olan ilgim 13-14 yaşlarında başladı. Lakin keşfedilmediği ve teşvik edilmediği için başlamasıyla son buldu. Aradan yirmi beş sene geçtikten sonra tesadüf eseri akıllı ev konusuyla ilgilenirken mikrodenetleyicilerle karşılaştım. Bir hazine bulmuş gibi oldum. Bir programcı olarak donanıma olan ilgim geniş. Yazdığım programlar 64 bit işlemcilerde birden fazla çekirdek üzerinde paralel koşuyor. Yinede elektronik kökenli olmadığım için donanım benim için soyut bir kavram. Nasıl çalıştığını biliyorum, lakin o kadar transistör, kondensatör, diyot ve direncin bir araya gelerek nasıl böyle bir kompleks yapıyı oluşturduğunu son detayına kadar anlamak benim için münkün değil. Bu sebepten dolayı bir programcı olarak donanımı anlamadaki faaliyetlerim mikroişlemcilerin nasıl çalıştığını anlamak ile sınırlı kaldı.

Bir programcı ya da konuyla hobi olarak ilgilenen birisi için bir mikroişlemci ile yapılabilecek fazla bir şey yok. Bir mikroişlemci tek başına bir işe yaramıyor, çünkü anlamlı bir şey yapabilmesi için etrafında erişebileceği hafıza ve disk gibi donanım elemanlarının olması lazım. Bir ana donanım kartı milyonlarca küçük parçacıktan oluşuyor. Elimi lehim çubuğunu alıp, ana donanım kartı üzerinde lehimleme işlemleri yapmak kartın bozulmasından başka bir netice vermez. Mikroişlemciler ve ana donanım kartları yüksek derece entegre sistemler olduklarından elektronik seviyede onlarla anlamlı bir şeyler yapmak çok zor, an azından benim için. Benim perspektivimden bakıldığında durum daha tekeri icat etmemişken bir uzay aracını tamir etmek gibi bir şey. Ne dediğimi anlıyorsunuz sanırım.

Durum mikrodenetleyicilerde çok farklı. Bu ufacık chipler günlük hayatımızın her yerinde. Çamaşır, kahve makinasından tutun, kullandığımız her türlü elektronik cihaz içinde mutlaka bir mikrodenetleyi var. Ufacık bir chip üzerinde hafıza, işlemci, içeriğini koruyan bellek gibi birçok şey var ve bu chipleri bir mikroişlemci gibi programlamak mümkün. Kilobyte ile ölçülen hafıza alanlarına sahip mikrodenetleyiciler ile hobi olarak proje geliştirmek mümkün. Akıllı ev konusundan bahsetmiştim. Evdeki bilimum teknik altyapıyı otomatize etmek için mikrodenetleyiciler biçilmiş kaftan. Birkaç transistor, direnç, LED ve diyot ile mikrodenetleyiciyi bir breadboard üzerinde bir araya getirip, bir kaç satır kod yazarak hemen gözle görülür bir netice elde etmek mümkün. Mikrodenetleyiciler işletim sistemi olmadan çalıştıkları için C/Basic/Assembler dilinde yazılan programların yapıları da çok basit. ATMega8 gibi bir mikrodenetleyiciyi birkaç Lira’ya satın almak mümkün. Ufak bir mikrodenetleyici devresi için yüzlerde Lira harcamak gerekmiyor.

Lakin mikrodenetleyicilerin kara bir tarafı da var. Temel elektronik bilginiz yoksa, mikrodenetleyiciler ile birkaç LED lamlayı kontrol etmekten öteye gidecek projeler geliştirmeniz zor. Geliştirseniz bile temel elektronik bilgisi olmadan neyin nasıl çalıştığını tam olarak anlayamassınız.

Bunu anladığım ve mikrodenetleyicilere daha hakim olabilmek için mikrodenetleyicileri bir kenara bırakarak temel elektronik öğrenmeye karar verdim. Mikrodevre.com’da bu konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu benim için de öğrendiklerimi pekiştirmek için iyi bir fırsat olacak.

Elektronik kökenli değilim. Bilgisayar mühendisliği okudum. Yazacaklarım tamamen deneme, yanılma yoluyla edindiğim tecrübeleri yansıtacak. Çeşitli kaynaklardan faydalanarak bu konudaki bilgi seveyimi yükseltmeye çalışıyorum. Yazdıklarım hatalı ya da eksik olabilir. Sizden gelecek yorumlar içeriğin daha iyi anlaşılmasına ışık tutacaktır. Bu şekilde hep birlikte bilgimizi pekiştirebiliriz.

Çıkış noktam akıllı ev projem çerçevesinde evdeki teknik altyapıyı otomatize etmekti. Tesadüfen açtığım bu kapının arkasından mikrodenetleyiciler çıktı. O da bana elektroniğin kapılarını açtı. Duyduğum haz ve heyecanı kelimelerle ifade etmem çok güç. Bunun sebebi doğal olarak bu konulara olan ilgim. Eğer temel bir ilgiye sahip olmasaydım, bu konuyla bu kadar geniş çapta ilgilenmek için hazırlık yapmaz ve bu satırları yazıyor olmazdım. Yıllardır yazılıma olan ilgim bana bir şeyler öğretti ve bir noktaya kadar getirdi. Bundan sonra yazılımda daha iyi olabilmek için sadece yazılım konuları ile ilgilenmenin beni ileri götüreceğini zannetmiyorum. Yazılıma başka bir perspektiften bakmak gerekiyormuş, bunun farkına mikrodenetleyiciler ve elektronik ile tanıştığımda vardım. Bir konuda daha iyi olabilmek için, o konuyu destekleyici konularlar da ilgilenmek gerekir. İyi bir piyanist her gün piyanosunun başına oturup, pratik yapar. Bunun yanısıra müzik tarihi ile ilgili kitaplar da okur. Onun daha iyi bir piyanist olmasını sağlayan genel resmi görebilecek kabiliyete erişmesinde yatmaktadır. Sadece piyano çalarak iyi bir piyanist olunmaz. Aynı şekilde sadece program yazarak ya da programcılık dünyasında kalarak iyi bir programcı olunması mümkün değildir. Daha fazla yol katedebilmek için bu dünyanın dışına çıkmak gerekir. Ben bu dünyayı elektronik ve mikrodenetleyicilerde buldum. Başka birisi için bu dünya müzik, güzel sanatlar ya da spor olabilir. Bu yeni dünyanın kapılarını açacak olan temel ilgilerdir. Onlara danışmakta fayda var. Onlar size yolun nereye gittini göstecektir.

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

8,681 toplam, 2 bugün içinde gösterim

Genel kategorisindeki diğer yazılar:

Share Button
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirme bulunmuyor)
Loading ... Loading ...

Neden Mikrodevre.com?” üzerine 11 düşünce

 1. Android çalışırken canım sıkıldı ve duyduğum mikroişlemciler hakkında şöyle bir geziyordum internette geziniyim dedim ve sonunda pes ettim sonra sitenizde yeni yazı var mı diye bir bakayım derken ordaki linki gördüm ve bu benim için büyük bir şans ve tevaffuk oldu. Umarım iyi bir çalışma çıkarırsınız sizi düzenli olarak takip edeceğim başarılar diliyorum.

 2. Azim ve kararlılıkla çalışmak, insanı başarıya götürür. İnsan kendisine bir hedef seçer ve bundan sonra azim ve kararlılıkla çalışırsa başarılı olur.
  Basarili bir Programci olmanin yani sira böyle bir calismayi baslatmak bile, ne kadar azimli oldugununuzu göstermektedir.
  Cocuk yastaki elektronige olan merakinizi bugün daha bilincli sekilde degerlendirebilirsiniz.

  Deneyim düşüncenin, düşünce ise eylemin çocuğudur, demis B. Dısraelı

  Basarilar…

 3. Aramıza hoşgeldiniz diyeyim önce 🙂
  Elektronik gerçekten sadece hobi olarak bile çok güzel bir alan. Bu alana giriş yapmak isteyenler için güzel bir blog olmuş bu. Devamını heyecanla bekliyoruz.
  Bu arada hobi elektroniği konusunda güzel bir kitap yakında çıkacak inşallah, çıkınca onu da paylaşırız.
  Elektronikle ilgilenmek isteyenler için de güzel çalışmalarımız olacak inşallah yakın zamanda.

  İyi çalışmalar

  • Kitabi merakla bekliyoruz Coskun hocam. Arduino kitabinizi yakinda okumaya baslayacagim. Diger okurlarima da yorumlari icin tesekkür ederim.

 4. Geri izleme: Kitaplar Hakkında | Emin Adıgüzel Blog

Yoruma kapalı.